Time: 5:13

Şiddete Son

Wednesday, 02 January 2019 16:24

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösteren şiddet, bir halk sağlığı sorunudur ve meydana gelme sıklığı giderek artmaktadır.

Çeşitli kereler talepte bulunmamıza rağmen Girne, Cengiz Topel ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanelerinde 24 saat boyunca kesintisiz polis hizmeti yoktur.  Hiçbir kamu sağlık merkezinde yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi de yoktur.

 

Ayrıca güvenlik görevlisi olarak alınan personellerin bir kısmı teknisyen, sekreter ve hasta taşıyıcı gibi başka başka işlerde çalıştırılmaktadır.

Güvenlik eksiklikleri bir yandan sağlık çalışanlarını tehdit ederken bir yandan da sağlık hizmeti sunumunu da engeller hale dönüşmüştür.  Bu durum sürdürülebilir veya kabul edilebilir değildir.

 

Elbette sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir.

Bir devlet hastanesi düşünün. Her yıl ülke nüfusundan fazla acil servis hastası bakıyor. İdare eksikliklerini gidermediği için hizmet olanakları kısıtlı kalıyor

  1. Yurttaşların hizmet beklentisi idare eliyle yapay biçimde yükseltiliyor,gelinen tablonun esas sebebi budur.

 

Bu koşullara rağmen kamu sağlık merkezlerinde 2018 yılında 300.000 farklı hastaya hizmet verilmiş ve bir milyon muayene yapılmıştır.

Bir kez daha soruyoruz. Güvenlik eksiklerini gidermek için hastaların veya çalışanların telafisi olmayan bir zarara uğraması mı gerekir?

Sosyal devletin en temel unsurlarından olan ‘sağlık’ ile ilgili her konu bir devlet politikası halinde uygulanmalıdır. Oysaki idare kendi eksikliklerini düzeltmek yerine sağlık çalışanlarını hedef göstermeyi alışkanlık haline getirmiştir.

Kamu sağlık merkezlerinin hekim, hemşire, personel ve alt yapı eksikliklerini giderin.

Sağlık yasalarını çağımızın gerektirdiği şekilde güncelleyin.

Sağlıkta tasarruf olmaz.

 

Güvenli bir ortamda EŞİT,  ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmeti almak herkesin hakkıdır.

Temel amacı insanı yaşatmak olan biz sağlık emekçileri, her türlü şiddete karşıyız.

 

Saygılarımla

 

Dr. Ahmet Varış

Başkan

 

Last modified on Monday, 16 September 2019 16:26
Rate this item
(0 votes)
Read 415 times

Facebook Sayfamız