Time: 2:49

Güvenlik Eksikleri

Pazartesi, 16 Temmuz 2018 16:47

Güvenlik eksiklerini gidermek için çalışanların telafisi olmayan bir zarara uğraması mı gerekir?

 

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösteren şiddet, bir halk sağlığı sorunudur ve meydana gelme sıklığının giderek artmaktadır.

Daha önce açıklamış olduğumuz gibi, hastaneler, belki de hastalar ve sağlık çalışanları için riskli ve tehlikeli birer ortama dönüşmektedir. Tüm bunlar yaşanırken, sağlık çalışanları ve hizmet almayı bekleyen hastalar kendini güvende hissetmemektedir.

 

Daha önce talepte bulunmamıza rağmen Girne, Cengiz Topel ve Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanelerinde 24 saat boyunca kesintisiz polis hizmeti olmadığı gibi hala hiçbir devlet hastanesine yeterli sayıda özel güvenlik görevlisi istihdamının da yapılmamıştır.

Dün akşam Akdoğan Sağlık Ocağı’nda görevli olan acil servis görevlilerinin darp edilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz. Tıp-İş olarak konunun takipçisi olacağımız gibi gerekli girişimleri de başlatacağız.

 

İdareye bir kez daha soruyoruz. Kamu sağlık merkezlerinin güvenlik eksiklerini gidermek için hizmet veren kamu sağlık çalışanlarının veya hizmet alan hastaların telafisi olmayan bir zarara uğraması mı gerekir?

 

İdareye bir kez daha aynı şeyi söylemek istiyoruz “Sağlıkta tasarruf olmaz. Güvenli bir ortamda, ulaşılabilir, nitelikli sağlık hizmeti herkesin hakkıdır.”

 

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası olarak kamusal sağlık hizmet sunumunun huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılması için gereken önlemlerin alınması konusunda tüm yetkilileri daha önce olduğu gibi bir kez daha uyarıyoruz. 

 

Saygılarımla

 

Dr. Ahmet Varış

Başkan

 

Last modified on Pazartesi, 16 Eylül 2019 16:50
Rate this item
(0 votes)
Read 119 times
More in this category: « Şiddete Son

Facebook Sayfamız